fbpx
Klinika Sportu

Mulligan concept

 

KLINIKA SPORTU fizjoterapia motoryka sport

Koncepcja Mulligana to metoda indywidualnej manualnej pracy z pacjentem

 

Koncepcja Mulligana to metoda pracy indywidualnej z pacjentem składająca się z wielu specjalistycznych technik. Działania terapeutyczne wpływają bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy. Terapia nowozelandzkiego fizjoterapeuty Briana Mulligana powstała w latach 90-tych. Opiera się ona na diagnostyce i terapii za pomocą mobilizacji stawowych połączonych z ruchem biernym lub czynnym. Mulligan uważa, że zmiany w obrębie segmentów ruchowych mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania. Zaburzenia te mogą wpływać również na siebie wzajemnie, a ich analiza powinna odbywać się wieloaspektowo w odniesieniu do całego narządu ruchu.

 

Koncepcja zakłada:

  • całkowitą bezbolesność podczas stosowania technik mobilizacyjnych,
  • funkcjonalne obciążenie powierzchni stawowych siłą grawitacji,
  • łączenie ruchu biernego, mobilizacyjnego w płaszczyźnie powierzchni stawowych z czynnym ruchem kątowym w tym samym stawie,
  • stosowanie docisku na końcu zakresu bezbolesnego ruchu,
  • wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń wyżej wymienionej procedury terapeutycznej,
  • polecenie "zadania domowego" dla pacjenta, polegającego na wykonywaniu indywidualnie dobranych specjalistycznych ćwiczeń

 


Terapia manualna wg. Mulligan Concept to działanie na organizm w celu przywrócenia mu jego naturalnych możliwości ruchowych. Odblokowuje ona stawy o ograniczonej ruchomości i przywraca naturalne ustawienie elementów ciała.


Specjalistyczna literatura światowa opisuje szereg prowadzonych badań i programów terapeutycznych wg. koncepcji B. Mulligana. Dotyczy to pacjentów z problemami zarówno w stawach obwodowych, jak i stawach kręgosłupa.

 

Praca manualna z Pacjentem to podstawa w procesie usprawniania

Zobacz również:

Nasz zespół   Testy motoryczne   Trening medyczny

Badanie fizjoterapeutyczne   Masaż   Trening kompetencji emocjonalnych