KLINIKA SPORTU fizjoterapia motoryka sport
Functional Movements Screen - systemem oceniający podstawowe wzorce ruchowe
Trening funkcjonalny wywodzi się z rehabilitacji. Fizjoterapeuci chcąc pomóc swoim pacjentom zaczęli sporządzać takie zestawy ćwiczeń rehabilitacyjnych, które miały imitować ruchy wykonywane na co dzień w domu i pracy. Dlatego też, zasadą tego treningu jest wielostawowość oraz funkcjonalność ćwiczeń.
Trening funkcjonalny (najlepiej poprzedzony ocena funkcjonalną FMS - Functional Movements Screen, narzędziem będącym systemem oceniającym podstawowe wzorce ruchowe, pomagającym zidentyfikować słabe punkty i ograniczenia w układzie ruchu człowieka) wzmocni nasze ciało, zwiększy siłę i wytrzymałość mięśniową, pozytywnie wpłynie na efektywność czynności wykonywanych na co dzień, a w dodatku wpłynie na obniżenie ryzyka wystąpienia kontuzji.
Badanie według systemu FMS składa się z 7 zadań ruchowych, dla których maksymalną łączną oceną jest 21 punktów. Punktacja poszczególnych zadań pozwala ukierunkować działania korygujące, reedukujc tym samym właściwe wzorce ruchowe i przywracając optymalną koordynację nerwowo-mięśniową.
FMS jest jednym ze składowych systemu opieki nad sportowcami. W całościowy sposób obrazuje możliwości ruchowe, ze szczególnym naciskiem na wyszukiwanie słabych stron i zaburzeń układu ruchu. Umożliwia precyzyjne układanie treningów, treningów kompensacyjnych oraz monitorowanie prawidłowego rozwoju ciała.
FMS pomocne narzędzie w identyfikacji słabych stron i zaburzeń układu ruchu
Zobacz również: